Vybíráme úchytku

10.4.2009 | autor:

Vybíráme úchytkuKování tvoří tu nejnenápadnější součást každého kusu nábytku. Přesto se bez něj neobejdeme, protože plní hned několik funkcí. Tou první a nejdůležitější je účel. Kování spojuje jednotlivé nábytkové dílce a zajišťuje jeho bezpečnost. Na druhou stranu je ve spoustě případů viditelné, takže musí splňovat i estetické hledisko. Design nábytkového kování dokážeme ocenit zejména ve chvíli, kdy to staré vyměníme za nové. I kování podléhá módním trendům.

Pestrá nabídka

Na nábytku si z kování nejvíce všímáme úchytek, díky kterým můžeme otevírat dvířka nebo zásuvky. Pokud si pořizujete nábytek již v konečné úpravě, úchytku si vybrat nemůžete. Jiný případ je, pokud si pořizujete nábytkové vybavení na zakázku. Většina firem má svůj katalog, ve kterém vám nabídne nejvhodnější úchytku ladící k vámi vybranému typu skříní. Máte možnost vybrat si jakoukoli úchytku, na trhu najdete téměř cokoli, a to platí i když renovujete váš starý nábytek.

Účel rozhoduje

Při volbě úchytky by prvotním ukazatelem měla být praktičnost. To znamená, že do kuchyně vybíráme jednodušší snadně čistitelné úchytky, zatímco v obývacím pokoji si můžeme dovolit instalovat zdobnější a komplikovanější tvary úchytek. Důležité je také to, jak nám úchytka padne do ruky. Vždy musíme respektovat, na jaký materiál a jaký nábytkový kus úchytku umístíme. Zásuvky mají obvykle menší hmotnost a snadno se vysunují, postačí zde tedy menší úchyt nebo knobka. Naopak velké šatní skříně nebo kuchyňské výsuvné kontejnery vyžadují pevnější a větší úchytky nebo jejich větší počet na ploše.

Klasickým materiálem používaným na výrobu úchytek je kov. Je to sázka na jistotu, protože se hodí prakticky k jakémukoli materiálu. Dřevěné úchytky mají oproti kovu tu výhodu, že nevedou teplo, takže jsou příjemnější na omak. Mezi další možné materiály patří kámen, plast nebo třeba porcelán. Nezřídka se tyto materiály kombinují, aby mohly vyniknout ty lepší vlastnosti každého z nich.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.