Cesty a cestičky

5.2.2009 | autor:

Cesty a cestičkyPatříte k těm šťastlivcům, kteří vlastní velkou zahradu? Ať už plánujete rekonstrukci již vytvořené zahrady nebo máte k dispozici "nepopsaný" kus půdy, je vždy nejlepší začít od navrhování zpevněných ploch, které slouží k pohybu v okolí domu a v zahradě. Nejprve si musíme uvědomit, k jakému účelu bude cesta sloužit a kudy povede.

Materiál rozhoduje

Tím dáme zahradě základní ráz. Jestli bude její plocha souvislá nebo rozptýlená zase určí množství zeleně, která poroste okolo. Nezapomínejme také, že se snažíme vytvořit harmonické prostředí, proto by měly komunikační tahy pouze doplňovat zeleň, která je hlavním aspektem celé zahrady. Toho dosáhneme správným výběrem materiálu.

Beton je jedním z nejčastěji používaných materiálů. Odolnost a tvárnost ho předurčují ke zpevňování ploch. Dlaždice nebo desky z něho vyrobené můžeme barvit nebo jim různým druhem opracování dodáme vzhled, jaký si přejeme. Jako podklad nám poslouží štěrk, písek nebo tráva. Citlivějším materiálem je keramická dlažba. Hodí se spíše na terasy než do samotné zahrady a je potřeba ji udržovat. Zejména mráz může způsobit její poničení.

Dřevo nebo kámen?

Naprosto přírodní vzhled nám zaručí kámen nebo dřevo. Kámen má mnoho podob a ohromnou trvanlivost. Každý kus je originál, takže stačí jen povolit uzdu naší fantazii. Pro přirozený vzhled je nejlepší zvolit kámen, který se nachází v okolí, což platí i o dřevě. O jeho kompatibilitě s ostatní vegetací v zahradě není pochyb. Použití dřeva v exteriéru je ale náročnější na přípravu instalace i na údržbu. Dřevo neustále pracuje, což musíme mít na paměti zvláště, vystavujeme-li ho vlivům počasí. 

Nebojte se experimentovat!

Vyjmenovali jsme si základní materiály, které se téměř bez problémů hodí do každé zahrady. Existují ale i jiné varianty, například plastová dlažba připomínající beton má výborné kvalitativní vlastnosti. Velmi esteticky působí i cihlové obložení. Ať už sami nebo s radou odborníka tvoříme zahradu s chutí, aby nám přinesla co největší potěšení.

Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Dan Neregistrovaný | 2009-02-10 00:02:44
Líbí se mi to.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.