Ginko biloba

27.1.2009 | autor:

Ginko biloba

Ginko biloba. Fanoušci Jaroslava Foglara jistě vědí, o čem je řeč, zbytek z nás si nejspíš představí léčiva. Pravda ale je, že se jedná o velmi starý opadavý strom s českým názvem jinan dvoulaločný. Je asi nejstarší rostlinou na naší planetě a pamatuje pravděpodobně i dinosaury. Tuto dvoudomou rostlinu řadíme mezi jehličnany, i když je to poněkud sporné. Pokud je právě strom, co vám ještě chybí v zahradě, neváhejte a vysaďte si ginko bilobu. Během svého dlouhého vývoje dosáhl výborných vlastností a navíc má krásně tvarované a zbarvené listy.

Jak tento strom pěstovat?

Pěstování je velmi jednoduché zejména díky odolnosti vůči škůdcům a chorobám. Vyhovují mu všechny typy půd, i když nejvíce se mu daří v sušší jílovité hlíně a na místě, kde je chráněný před větrem. Dobře snáší i zaprášené prostředí našich měst. Při rozhodování o způsobu pěstování mějte na paměti, že jinan roste poměrně pomalu, některý rok vůbec a další třeba o metr. Proto je zřejmě lepší koupit si již vyklíčenou sazenici v zahradnictví. U pěstování ze semene může být problém objevit samčí a samičí semena. Nasbíráte je v listopadu, vyloupnete z obalu a omytá vložíte do písku. Tam do jara vyklíčí a pak je zasadíte do hlíny.

Zkuste listy i plody

Kromě estetického vzhledu se u dospělého jedince můžeme těšit z jiných příznivých vlastností. V medicíně se využívá již po staletí. Extrakt z jeho listů má vliv na krevní oběh a nervový systém. Pomáhá podporovat paměť a koncentraci. Některé jeho látky potlačují alergické reakce, mají kladné účinky na poruchy sluchu, zraku a na senilitu. Plody jsou velmi netypickou pochoutkou, konzumují se syrové i vařené. Sušené listy obsahují mezi jinými i mastné kyseliny, třísloviny a vitamin C. Sklízíme je na konci léta nebo na začátku podzimu, než začnou měnit barvu.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.