Inspirující japonská zahrada

19.4.2009 | autor:

Inspirující japonská zahradaAsijské umění nás Evropany vždy ohromně fascinovalo. Proniknout do způsobu jejich myšlení a vytvořit stejně krásné věci je však nesmírně obtížné a v mnoha případech dokonce nedosažitelné. Nezbývá nám tedy než se pouze inspirovat a krásu v japonském pojetí napodobovat. Ideálním místem, kam můžete zanést kouzlo Japonska, je zahrada. Zahrada v japonském stylu skrývá nespočet symbolů a je pravým rájem odpočinku a meditace.

Japonská zahrada se neobejde bez několika naprosto nezbytných elementů.  Na jejich začátku stojí voda symbolizující čistotu. To ovšem neznamená, že musíte na zahradě mít skutečnou vodu. Můžete k jejímu znázornění použít šedý štěrk nebo písek. Písek se většinou upravuje tak, aby vypadal jako vlny oceánu. Další neodmyslitelnou součástí japonské zahrady jsou kameny, zahradní rostliny, vodopády, stromy a můstky. Kameny představují duševno, dodávají zahradě sílu a zvyšují její odolnost. Vysazené rostliny by měli vyvolávat příjemné pocity. Pro doplnění atmosféry japonské zahrady instalujte kamenné lampy, pítka nebo postavte čajovnu.

Dalo by se říct, že japonská zahrada napodobuje přírodu. Ve skutečnosti ji ale spíše transformuje do různých symbolů a mystik. Ačkoli má budit dojem divoké krajiny, vše je určováno přesnými pravidly. Zahrada má pevný řád. Geometrické tvary se zde téměř nevyskytují, jedině pokud chceme vytvořit kontrast. Přítomné linie většinou kopírují křivku domu, cesty nebo nedaleké řeky. Převládající asymetrie a liché počty vzbuzují dojem nedokončenosti. Rovnováhy se v zahradě docílí kontrastem a ponecháním prázdných míst.

Nejtypičtějšími rostlinami jsou jednoznačně bonsaje. Tyto zmenšeniny asijských stromů a keřů jsou typické pěstováním na ploché misce. Tento nápad je výsledkem touhy po přenesení volné krajiny do zahrady. Miniatury stromů představují pro Japonce zdroj energie, ochranu a symbolizují dlouhý život.

Toto je jen pouhý nástin všeho, co se týká japonské zahrady. K vytvoření skutečné oázy klidu a krásy japonské zahrady musíte pátrat a zároveň se snažit pochopit přírodu a její spojení s člověkem.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.