Lekníny

26.12.2008 | autor:

Lekníny

Pořídili jste si do vaší nové zahrady jezírko? Zdá se vám prázdné a chtěli byste si ho něčím vyzdobit? Klasickým krásným doplňkem jsou lekníny. Tyto vodní rostliny se hodí jak do uměle vytvořeného, tak do přírodního prostředí. Listoví je stejně zajímavé jako květy. Působí příjemně svěží zelenou barvou. Samotné listy se liší velikostí a hrají hlavní roli při snižování výskytu vodních řas. Musíme dát pozor, abychom jezírko nepřeplnili a nechali tak možnost vodní hladině, aby nás okouzlovala svou nádhernou lehkostí.

Jak na lekníny

Leknín je teplomilná rostlina, která má ráda slunce. Proto ho nevysazujeme do stinného prostředí nebo tam, kde může docházet ke znečištění vody padajícími listy ze stromů. Pozornost žádá hlavně při sázení, ale během roku jinou zvláštní péči nepotřebuje. Sazenici skladujeme v chladnější vodě. Leknín zasadíme do mělčí nádoby. Jako substrát není vhodné bahno z rybníků nebo řečišť, které může obsahovat nemoci, proto raději volíme těžší jílovitou zahradní zem s kompostem. Zeminu je třeba řádně udusat, aby oddenek později nevyplaval na hladinu. Zasypaný oddenek můžeme pro začátek obtěžkat např. kameny, abychom měli jistotu, že zakoření. Při přesunování do hlubší vody pečlivě uvážíme, jaká hloubka bude ideální. Malá hloubka může způsobit, že lekníny nebudou mít velké květy. Pro jednu rostlinu vyhradíme prostor o rozměrech metr krát metr.

Kdy lekníny kvetou?

Kvetení leknínů závisí na počasí. Radovat se z květů můžeme obvykle v době od června do října a zcela výjimečně i od dubna do listopadu. Přes den vykvétají před polednem a zavírají se po třetí hodině odpolední. Pokud máte rádi výrazné vůně, pořiďte si lekníny v růžové barvě. Nenápadně voní i bílé květy. Krásou těchto květin byl okouzlen nejeden umělec. Pokud jste vše udělali tak, jak se má, posaďte se, vnímejte harmonii a poklidnost leknínů a relaxujte.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.