Budapešť - lázeňská kráska

20.2.2009 | autor:

Budapešť - lázeňská kráska

Maďarské hlavní město Budapešť skrývá jeden významný světový unikát. Jsou jím léčebné lázně, na které narazíte téměř na každém kroku. Když si k tomu přidáte bohatou historii a kulturní dědictví, rázem se ocitnete na místě, které vás okouzlí svou poutavou atmosférou a odlehčeným způsobem života. Turismus v Budapešti více než bují, takže se není co divit, že se město dynamicky proměňuje v moderní světovou metropoli s luxusním turistickým zázemím.

Budapešť vznikla spojením dvou historických a geograficky rozdílných částí – Budy a Peště. Buda tvoří jednu třetinu území města a rozléhá se na kopcích na pravém břehu Dunaje. Pešť je menší rovinatá část při levém břehu Dunaje a patří k ní i Starobudínský a Markétin ostrov a ostrov Csepel.

Projděte se městem

Míst, která stojí za zhlédnutí, je mnoho, takže si vyjmenujme jen ty nejvýznamnější. Byla by škoda vynechat památky světového dědictví – Budínský hrad, dunajské nábřeží a Andrássyho třídu. Úchvatný pohled na budapešťský parlament a volně plynoucí řeku Dunaj se naskýtá z Rybářské bašty. V Seznamu světového dědictví je zapsaná vyhlídka z pevnosti Citadela na vrchu Gellért na budapešťské panoráma s Budínským hradem a oběma nábřežími Dunaje.

Lázně - srdce města

Město je krásné, ovšem kdo nebyl v lázních, jako by nebyl v Budapešti. Dodnes jsou v provozu čtyři lázně z dob Osmanské říše. V těchto tureckých lázních se většinou stále ještě oddělují prostory pro muže a ženy. Původní secesní vybavení mají asi nejoblíbenější lázně v Budapešti Gellért. Krom horkých pramenů si zde můžete užít venkovní bazén s umělým vlnobitím. Jedním z největších lázeňských komplexů v Evropě jsou lázně Széchényi, kde najdete bazény s teplotami od sedmnácti do čtyřiceti stupňů Celsia.

Podnebí je velmi podobné tomu našemu, avšak mírný rozdíl je v počtu slunečních dnů, ve kterém Maďarsko bezpochyby vede. Dalším společným znakem s Českou republikou je členství v Evropské unii. Můžete se tedy spolehnout na snadný vstup do státu a placení eurem.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.