Home exchange

21.4.2009 | autor:

Home exchangeLéto se kvapem blíží a tělo volá po odpočinku. Současná hospodářská krize a dovolená ale nejdou příliš dohromady. Jak to tedy udělat, abychom si dopřáli trochu volna a neutratili příliš mnoho peněz? Co takhle zkusit home exchange? Že nevíte, co to je? Zjednodušeně řečeno si s někým vyměníte na pár dnů svůj dům a užíváte si nového prostředí. Jakkoli se vám to může zdát zvláštní a nereálné, věřte, že tento způsob cestování již funguje dvě desetiletí a jeho příznivců neustále přibývá.

Jak na to?

Pomocí internetu se zaregistrujete na stránkách společností, které home exchange provozují. Každá agentura má své specifické odlišnosti. Podstata je stejná, ale liší se například v cenách, službách nebo bezpečnostních opatřeních. Je dokonce možné zaregistrovat se tak, aby vaši nabídku viděly jen osoby nabízející k výměně dům stejné hodnoty, jakou má ten váš. Ne vždy musí dojít k výměně domu ve stejnou dobu. Alternativou k home exchange je hospitability exchange, kdy si dům neměníte, ale stanete se navzájem hosty a hostiteli.

Důležité údaje

Součástí každé registrace je vyplnění formuláře s vašimi osobními údaji. O jejich zabezpečení se stará agentura a ostatní členové je mohou vidět, až když jim to umožníte. Dále je potřeba udat místo, kde se dům nachází. Spolu s tím doplníte i technické a jiné důležité informace o stavu domu, bytu nebo jiné vhodné nemovitosti. Nezbytnou součástí jsou samozřejmě fotografie. Pro jednodušší dorozumívání mezi jednotlivými členy jsou do registračního dotazníku včleněny i otázky typu: jaké destinace preferujete, jaký typ ubytování hledáte, v jakém období byste chtěli výměnu uskutečnit a na jak dlouho. Navíc můžete přidat i jiné poznámky týkající se vašich zájmů nebo zvláštních požadavků či nabídek. Posledním krokem je placení. Ceny se pohybují od šesti set do deseti tisíc korun v závislosti na kvalitách poskytovaných služeb.

Riskovat se vyplatí

Home exchange je určitým způsobem risk. Ale nesmíme zapomínat, že riziko podstupují obě strany. Základním předpokladem jeho snížení je dobrá komunikace mezi členy. Dále můžeme mluvit už jen o výhodách toho moderního způsobu cestování. Za málo peněz získáte příjemné ubytování včetně možnosti vařit a využívat všeho, co je v domě. Často je součástí nabídky i automobil. Zejména pro rodiny s dětmi je to příležitost, jak zařídit levnou dovolenou bez stresu a nutnosti objednávat ji půl roku dopředu. Navíc poznáte nové lidi, místní tradice a zvyky a sousedé vám poradí, co stojí za to vidět nebo kam se jít najíst. Home exchange si oblíbili nejen mladí cestovatelé a rodiny s dětmi, ale také důchodci nebo obchodníci na pracovních cestách.

Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.