Vinyly se vrací!

10.8.2010 | autor:

Vinyly se vrací!Hudební průmysl čelí již několik let potížím se stahováním hudby zdarma. Na internetu jsou snadno dostupná celá alba, takže posluchači nemají potřebu kupovat si drahá CD. Hudebníci tak za svou práci logicky získávají méně peněz. Po pár pokusech zamezit rozšiřování hudby přes internet se stále více kapel a zpěváků rozhodlo akceptovat nový trend a svou práci na internetu nabízet ke stažení z webů, které je finančně podpoří.

Můžete například za stažení zaplatit libovolnou částku a sami se rozhodnout, jak moc oblíbené muzikanty podpoříte, nebo je cena stanovena. Hudební požitek ze snadno získané hudby však není takový, jaký ho zažívali hudební fanoušci v minulém století. Poslech hudby byl kulturní událostí a ne jen pozadím pro jiné činnosti, jak je tomu teď. Velkou zásluhu na tom měly vinyly.

Vznik a vývoj vinylových desek


Vinylové desky stály u zrodu hudebního průmyslu. Když přišel Thomas Alva Edison s nápadem přenášet a opakovat lidský hlas, nastala revoluce, která změnila tvář hudby. Vynález fonografu předcházel gramofonu, vynálezu Emila Berlinera. Přicházely další a další zdokonalení, až se hudební nosiče dostaly do formy, jak je známe dnes. Ačkoli CD v devadesátých letech vytlačily klasické vinylové desky, v současné době se opět vrací vinyly do módy. Důvodů je hned několik. Spuštění hudby z vinylu trvá delší dobu a je to tak trochu obřad. Už jen proto si její poslech více vychutnáme. Pro opravdové hudební fanoušky je to i otázka prestiže. Vinylové desky je těžší sehnat a navíc stojí více peněz. Představují ale určitou kulturu, dýchá z nich minulost, díky nim se prosadili legendární kapely. Paradoxně přitahuje také velikost vinylů. Obaly na desky mají větší rozměry, takže se z nich stávají malá umělecká dílka.

Zatímco prodej CD nosičů celosvětově klesá, vinylové desky zažívají pravý opak. I když CD nejspíš nepředběhnou, jisté je, že nezapadnou, jak jim bylo předpovídáno. Ve světě má v tomto směru Česká republika jméno díky továrně Loděnice nedaleko Berouna, kde se vinyly stále ještě vyrábějí a která získává stále více zakázek na výrobu vinylů z celého světa. 


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.