Blu-ray disky

21.4.2009 | autor:

Blu-ray diskyBlu-ray disk, známý také pod pojmem Blu-ray nebo BD, je optický disk sloužící k ukládání digitálních dat. Používá se hlavně při ukládání dat a videí s velkým rozlišením. Velikostně je stejné jako klasické CD nebo DVD. Má tedy průměr 12 cm a tloušťku 1,2 mm. Je to také pravděpodobný nástupce těchto dosud nejvíce užívaných disků. Nedávno se jeho konkurentem stalo HD DVD, které však v tomto boji neobstálo a jeho vývoj byl zastaven.

Vysoká kapacita

Jednovrstvý Blu-ray má kapacitu 25 GB a dvouvrstvý dokonce 50 GB. Název Blu-ray pochází z angličtiny a znamená modrý paprsek. Toto pojmenování souvisí se způsobem zapisování na disk. Nepoužívá se tradiční červený laser, ale modrofialový. Disk určený pouze pro čtení se značí BD-ROM, k jednorázovému zápisu BD-R a přepisovat se dá disk BD-RE.

Zapište si dlouhé video

Dvouvrstvý Blu-ray dokáže pojmout až devítihodinové video s vysokým rozlišením nebo dvacetitříhodinové video se standardním rozlišením. Standardní rozlišení je 1920 x 1080. Narozdíl od běžných DVD potřebuje Blu-ray menší zápisový výkon a nižší rotační rychlost. Jediným limitujícím faktorem tedy zůstává kapacita hardwaru

Kopírování? Téměř nemožné!

V oblasti kopírování disků se snaží vývojáři Blu-ray disků o co nejlepší ochranu. Prolomení protikopírovací ochrany u DVD působí stále větší problémy zejména zábavnímu průmyslu. U Blu-ray se používá vylepšená ochrana, která ale přináší problémy s přehrávači. Pořídit Blu-ray přehrávač však stále není úplně jednoduché. Na trhu jich je opravdu jen velmi málo a cena je poměrně vysoká. Navíc jeho pořízení vyžaduje další odpovídající vybavení, jako je televizor, projektor, receiver nebo reproduktory.

Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.