Budoucnost ve 3D

30.4.2009 | autor:

Budoucnost ve 3DTouha člověka po překonávání překážek a zdokonalování všeho kolem je odvěká. Jedním z největších lákadel výrobců počítačů a LCD monitorů je stereoskopická projekce. 3D stereoskopický obraz známe například z trojrozměrného vysílání v kinech IMAX. Předpokládá se použití této technologie i u počítačů.

Co to tedy přesně stereoskopická projekce je? Počátek má stereoskopické vidění již polovině devatenáctého století. Podstata tohoto vidění pochází z lidského chování. Přesněji z vnímání okem. Je známo, že člověk vnímá jinak obrazy pravým a jinak levým okem. Dále do hry vstupuje rozložení barevnosti. Celá metoda je poměrně složitá, avšak platí, že bez správných doplňků, jako jsou speciální brýle nebo helmy, se stále neobejdeme. Bez nich může být pohled na obraz dokonce i nepříjemný. 

U starších LCD panelů docházelo k obtížím ve spojení se stereoskopickými brýlemi. Nové LCD se však již přizpůsobují a stereoskopickou projekci s kvalitním výstupem umožňují. Nejnověji představili výrobci LCD obrazovku, která již nevyžaduje propojení brýlí s počítačem, přičemž kvalita takto vybaveného počítače se od běžného PC téměř neliší.

Jako první po této technologii nejspíš šáhnou hráči počítačových her. Nepochybně se tak zvýší efekt her, které dokážou prakticky simulovat přirozené prostředí. Jiné použití zatím není nijak výhodné, ale uvidíme, co přinese budoucí vývoj.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.