CAD systémy

29.3.2009 | autor:

CAD systémyO tom, že počítač usnadnil práci téměř každému hospodářskému odvětví, není pochyb. V některých oblastech šetří čas více než kde jinde. Zejména v úvodních etapách výrobního procesu, ve vývoji, konstrukci, technologické přípravě výroby, plánování nebo marketingu se uplatňují programové nástroje označované jako CA technologie. Tento souhrnný název znamená Computer Aided, česky počítačová podpora.

Nejznámějšími jsou CAD systémy, které zjednodušují kreslení technických výkresů a 3D modelaci, kterou hojně využívají například nábytkářské společnosti nebo architektonická studia.

Rozdělení systémů

CAD systémy lze rozdělit do tří kategorií. V té nižší třídě jsou takové, které podporují tvorbu dvojrozměrných objektů a umožňují generování výkresové dokumentace. Ve střední třídě již najdeme systémy obsahující trojrozměrné modelovací nástroje, včetně těch vizualizačních. Velké CAD systémy jsou plně trojrozměrné a umožňují vytvoření výkresové dokumentace podle 3D modelu. Zde už je neustále provázán model s výkresem, což znamená, že případné změny provedené v libovolné části se projeví jak ve výkresu, tak v modelu. Navíc je možné celý program upravovat podle požadavků uživatele.

Co nabízí trh

Na českém trhu je zřejmě nejpoužívanějším programem SolidWorks. Dále se používají aplikace eDrawings, TurboCAD, BriscCAD, VariCAD a Inventor. Velká poptávka po těchto systémech proudí od výrobců kuchyní, proto se některé programy jako KitchenDraw nebo Carat specializují právě na jejich modelaci. Zde je největší výhodou možnost vytvoření vlastních katalogů přístrojů a vybavení, které se pak jednoduchým způsobem přesunují do návrhu.

Přenos souborů a jejich prezentace se dá řešit pomocí softwaru Adobe Acrobat 3D, který dokáže souboru z různých CAD systémů přenášet s výrazně menším objemem dat. Tento program je také schopen extrahovat vložené modely z PDF zpět do původních aplikací. K prohlížení souborů tedy stačí pouze program Acrobat 7 Professional.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.