Jak prodloužit životnost baterie v notebooku

6.4.2009 | autor:

Jak prodloužit životnost baterie v notebooku

Moderní komunikační technologie zcela pohltily náš život. Prakticky se bez nich neobejdeme a našimi každodenními pomocníky se stále více stávají notebooky. Život s nimi je jednoduchý a jediné, co žádají, je slušné zacházení a údržba. Základní součástí notebooku je baterka, která se neustálým používáním opotřebovává. Pojďme se tedy podívat, jak prodloužit její životnost a udržet vysoký výkon co nejdéle.

Jak šetřit?

Existuje několik základních pravidel, jak dostat z baterie v notebooku co nejvíce. Snažte se používat co nejméně přídavných komponentů, jako jsou karty, modemy, USB zařízení a optické kabely. Baterii dále škodí, když příliš často hrajete počítačové hry nebo pouštíte hudbu či filmy přes DVD. Pokud to není nutné, nemějte zapnutý bluetooth nebo bezdrátovou síť. Také používání touchpadu místo myši šetří vaši baterii.

Dobré je nastavit, aby se vypnul monitor a hard disk po deseti minutách nečinnosti. Stejně tak pomůže snížení hlasitosti nebo sledování filmů nakopírovaných přímo do počítače a stejné je to i s počítačovými hrami. CD-ROM a DVD player ubírají významně baterii život.

Vypínejte ho

Jednou za čas je dobré nepoužívat notebook po delší dobu a vyjmout baterii. V žádném případě ji ale nevystavujte vysokým teplotám nebo extrémnímu chladu. Přehřátá baterie se rychle vybije a přechlazená nevytvoří tolik energie. Nově pořízenou baterii nechte plně nabít a pak plně vybít několikrát za sebou, zajistíte tak její maximální výkonnost. Výkonnost baterie se také snižuje, když ji neustále po dlouhou dobu napájíte pomocí elektrické nabíječky.

Problém, jak udržet baterii co nejdéle výkonnou, řešili výrobci notebooků už od počátku. Její energii totiž potřebuje každá součást přístroje, takže u ní dochází nejrychleji k opotřebení. Nejlepším současným řešením je prevence. Je přínosnější a levnější než následné opravy či pořízení nové baterie.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: shaqiss@gmail.cz Neregistrovaný | 2011-09-23 16:20:54
Jsem v šoku, tolik hovadin v jednom článku. Tak to dopadá, když píše o technických věcech ženská.
Hodnocení: 0
Vložil: anonym Neregistrovaný | 2011-01-04 12:28:07
tenhle článek je pěkná blbost...
Hodnocení: 0
Vložil: emas Neregistrovaný | 2010-02-03 13:14:15
jenze nizkych hodnot....to mas na mysli kolik?pod8V?ja kdyz sledoval napeti baterie a kdyz uz se vypinal notebook tak mela lehce pod deset...takze to neni az takova pravda...mimochodem mam 11.1V li-ion
Hodnocení: 0
Vložil: ondrg Neregistrovaný | 2009-05-09 00:12:24
"Nově pořízenou baterii nechte plně nabít a pak plně vybít několikrát za sebou, zajistíte tak její maximální výkonnost." - pokud je to Li-ion baterie, tak to ji spíše odrovnáte než ji pomůžete. Tento typ má raději když je stále nabitý a vybíjení do nízkých hodnot mu škodí.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.