Notebook nebo stolní počítač?

26.12.2008 | autor:

Notebook nebo stolní počítač?

Lámete si hlavu nad tím, zda si pořídit notebook nebo raději stolní počítač? Díky moderním technologiím se notebook kvalitou přiblížil stolnímu počítači, a proto spousta z nás stojí před touto otázkou, kterou bychom ještě před pár lety zřejmě dlouho neřešili. Ovšem pořídit v dnešní době výkonný notebook za cenu kolem 15 tisíc již není žádný problém. Jaké jsou další výhody a nevýhody, se kterými se můžeme setkat jak u počítače, tak u notebooku?

Podle čeho vybírat?

Hlavním kritériem při výběru je výkonnost. Pokud srovnáme notebook a počítač za stejnou cenu, zjistíme, že počítač má mnohem vyšší výkonnost. Převaha se projeví hlavně při hraní nejnovějších her, u grafických aplikací nebo při zpracování velkého množství dat. Notebooky jsou také náročnější na výměnu komponent. To, co je u počítače otázkou chvilky, se může u notebooku protáhnout a poměrně prodražit. S tím souvisí i budoucí technické zlepšování. Musíme uvážit, zda něco takového plánujeme. Pokud ano, raději zvolte počítač. Nezapomínejte ovšem, že neodborným zásahem do hardwaru se můžete připravit o záruku.

Na poli mobility jasně vítězí notebook. Ačkoliv je výdrž baterie omezená, stále nám umožňuje využít čas při cestě vlakem nebo autobusem. Ocení ho hlavně studenti, kteří jezdí ze školy na víkend domů. Určitou alternativou jsou přenosné hard disky, které vám ovšem nezaručují, že soubory na nich uložené všude otevřete.

Při rozhodování tedy vždy vycházíme z našich potřeb. Naše preference závisí zejména na účelu používání. Klasický stolní počítač neztratí své příznivce z oborů IT nebo těch, kteří používají náročné grafické programy. Ti, co jen píší a vyhledávají informace, ocení notebook. Pokud stále váháte, jestli zvolit vyšší výkon nebo snadnou přenosnost, pořiďte si oboje. V takovém případě kombinujte stolní počítač s lehkým a praktickým mininotebookem.

 Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: lpluto Neregistrovaný | 2009-12-11 10:37:24
Arnie napsal/a:
Pro 90% lidí je už dnes lepší notebook. Pokud nepotřebujete pařit nejnovější hry, tak na běžné věci stačí i ten nejobyčejnější notebook za 10-12 tisíc. Možnost kdykoliv ho sbalit a jít třeba s kamarádkou sledovat film je k nezaplacení :)
De vidět, že ten počítač na nic jinýho než na filmy nepoužíváš. V dnešní době právě většina lidí používá čím dál více náročnější programy (ať už do práce, školy nebo jen pro vlastní potěšiní) a pokud paralelně s nimi chceš mít spuštěný ještě jiné věci, tak bys u toho "vyrost" než to něco udělá :-D
Hodnocení: 0
Vložil: franta Neregistrovaný | 2009-01-08 12:46:22
souhlasim s arnim ... pokud nepotrebuje hry tak urcite notebook
Hodnocení: 0
Vložil: Arnie Neregistrovaný | 2009-01-08 11:17:28
Pro 90% lidí je už dnes lepší notebook. Pokud nepotřebujete pařit nejnovější hry, tak na běžné věci stačí i ten nejobyčejnější notebook za 10-12 tisíc. Možnost kdykoliv ho sbalit a jít třeba s kamarádkou sledovat film je k nezaplacení :)
Hodnocení: 0
Vložil: Jindra Neregistrovaný | 2008-12-27 19:59:27
Jo rozhodne notebook. Pokud je clovek mobilni, tak sotva bude chtit mit data ve velkym kramu :) A kdyz notebook tak jedine ASUS. Vsechna cest, tihle mi vyreklamovali notas, ktery mi nekolikrat spadl a bylo to zrejmy. Hosani bez reci vymenili vsechno rozbite zdarma za nove
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.