Zápisy do prvních tříd 2010

31.1.2010 | autor:

Zápisy do prvních tříd 2010V posledních letech jsme často slýchali, že školy zejí prázdnotou. To se však začíná měnit. Letos míří k zápisům do 1. tříd podstatně více žáků než v předchozích letech, kdy se běžný počet dětí ve třídě pohyboval kolem patnácti. Zápisy do prvních tříd začaly 15. ledna a potrvají do 15. února 2010. Školy nemají přesně stanovený termín, musí ovšem respektovat tato dvě hraniční data.

Školu si vyberte sami

Zatímco v minulosti bylo předem jasné, kterou základní školu bude váš potomek navštěvovat, nyní už je lepší vybírat. Osnovy zavedené v roce 2007 poskytují základním školám větší volnost v sestavování učebního plánu. To znamená, že některým předmětům mohou například školy věnovat více hodin nebo mohou zahájit výuku cizích jazyků už v první třídě. Důležitost znalosti cizích jazyků přivádí některé rodiče právě na tyto školy. Pokud nespadáte pod oblast vámi vybrané školy, může se stát, že škola vaše dítě nepřijme. Nedostane-li se váš potomek na základní školu podle vašich představ, škola z vaší spádové oblasti by ho měla přijmout.

V pěti letech do první třídy

Nově mohou do první třídy nastoupit i děti pětileté. To znamená, že musí dosáhnout věku šesti let v průběhu školního roku. V jedné třídě se tak mohou potkat děti s věkovým rozdílem dvou let. Zatím se nedá objektivně zhodnotit, zda to bude mít kladný nebo záporný výsledek. Jisté ale je, že mimořádně nadané děti budou mít později více času na vysokoškolské studium.

Co přinést k zápisu

K zápisu do první třídy je nutné přinést rodný list dítěte a občanský průkaz zákonného zástupce. Děti, kterým bude šest let v době od září do prosince 2010, potřebují doporučení školské poradny, ostatní pětileté děti musí mít navíc i posudek odborného lékaře. Během zápisu může učitel zjistit, že vaše dítě ještě není zcela vyzrálé k nástupu do první třídy. Odklad vám však může pouze doporučit, konečné rozhodnutí musíte udělat sami. Odklad povolují ředitelé škol, potřebovat budete vyjádření poradenského zařízení nebo odborného lékaře.

Během zápisu děti nijak neovlivňujte. Učitelé zjišťují, jak moc jsou děti samostatné, jakou mají představivost a slovní zásobu nebo zda netrpí vadou řeči. Zda je dítě připravené na školu nebo ne už v této fázi těžko ovlivníte.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.