Dudlíky

16.11.2009 | autor:

Dudlíky

Plození a rození dětí jsou snad ty nejpřirozenější činnosti na světě. Zvládne je každý divoch nebo zvíře. V moderním světě jsme sice zásobeni množstvím informací, přesto bychom vše zvládli i bez nich. Otázkou je – jak?

Hlavně v oblasti výchovy a vůbec přístupu k dětem se toho již spoustu napsalo. A stále probíhají nové výzkumy o tom, co je a co není pro děti dobré. Pojďme se tedy podívat, jak si v tomto směru vedou dudlíky, nazývané také cumly nebo šidítka.

Dudlíky - kojenecká móda?

I taková věc, jako jsou dudlíky, podléhá módě. Totiž jeden čas se říká, že dudlíky ano, za chvíli že ne. V současnosti je situace tak půl na půl. Ti, co jsou pro dudlíky, tvrdí, že používání dudlíku dítě zklidní a zmírní tak stresovou situaci matky i dítěte. Odpůrci se staví proti, protože podle nich převládají zdravotní rizika. Tvrdí, že dudlíky dokážou ovlivnit vznik některých onemocnění, kazí zuby a jsou celkově nehygienické. Je dobré si přečíst názory obou stran, v každém případě z nich však vyplívá, že ve skutečnosti musíme rozhodovat u všech dětí individuálně.

Z čeho se dudlíky vyrábějí?

 Dudlíky se vyrábějí z latexu nebo silikonu. Ty latexové se díky svému přírodnímu původu považují za vhodnější. Přestože jsou vyráběny z přírodního kaučuku, objevily se u nich také zvýšené hodnoty karcinogenních látek. Ty mohou ve vyšší koncentraci způsobovat rakovinu a jejich výskyt Česká obchodní inspekce přísně hlídá. Mnohem více chemie se nachází v silikonových dudlících, což ale neznamená, že jsou pro děti naprosto nevhodné. V obou případech musí výrobci striktně dodržovat dané normy a pravidla. Všeobecně se dá říct, že silikonový dudlík je pružnější a snadněji se čistí.

Dudlík místo prsu 

Tvar dudlíku se přizpůsobuje potřebám dítěte, nejlepším měřítkem je ženské prso. Dudlíky takto tvarované mají děti nejraději. S vnějším vzhledem si výrobci rádi pohrávají, takže můžete sehnat jak klasické jednobarevné dudlíky s ouškem, tak nejrůznější šílenosti v podobě upířích zubů nebo kovbojských klobouků.

Přístup dítěte k dudlíku nesmíte podceňovat. Pokud ho stále odmítá, je možné, že mu působí nějaké nepříjemnosti. Některé děti mohou být dokonce na dudlíky alergické. Při výběru správného dudlíku pro vaše miminko vám tedy nezbývá nic jiného než metoda pokus – omyl.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.