Kojící či nekojící?

26.6.2009 | autor:

Kojící či nekojící?Hned pro začátek zbořme mýtus, že kojit se musí. Nemusí. Není pravda, že žena, která se rozhodne nekojit, je špatná matka. Může ovšem také nastat situace, kdy žena kojit chce, ale nemůže. Co tedy má v takovém případě dělat?

Co může působit problémy?

V první řadě by měly maminky poslouchat rady zdravotních sester. Vhodné je využít chvíle, kdy je sací reflex u miminka nejsilnější. Proto pokud je to možné, přikládejte dítě k prsu již půlhodinu po narození. Snažte se vyvarovat stresu, který při tvorbě mléka významně škodí. Mezi další časté komplikace při kojení patří operace prsu, onemocnění maminky, těžký stav dítěte a jeho vady, infekční onemocnění a léky nebo nedonošenost.

Téměř jako od maminky...

Nastane-li jedna z výše zmíněných situací, nezbude než přejít na umělou výživu. Ačkoli mateřské mléko představuje pro miminko stále to nejlepší, na trhu již existuje mnoho kvalitních náhražek. Jejich složení se stále více přibližuje mateřskému mléku. Některé směsi jsou v jistých případech dokonce lepší. Než půjdete umělou výživu kupovat, vyhledejte lékaře, který vám pomůže najít ten nejvhodnější produkt. Je možné, že budete muset vyzkoušet více druhů, protože ne každé mléko bude miminko dobře snášet.

Jaký význam má kojení?

Prakticky nejvýznamnější je fakt, že se mateřské mléko mění přesně podle potřeb dítěte. Obsahuje látky nezbytné pro výživu dítěte a navíc jeho složení zajišťuje dobré trávení a vstřebávání jednotlivých živin. To má za následek pevnější zdraví dítěte. Po psychické stránce pomáhá kojení jak matce, tak dítěti. Nelze opomenout také úsporu financí. Při kojení vám odpadá nutnost nakupovat jinou výživu. Jedinou nevýhodou může být neustálá přítomnost matky u dítěte, ale to koneckonců není nic zvláštního nebo nepříjemného.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.