Jak se dožít vysokého věku a řádně si ho užít

30.1.2010 | autor:

Jak se dožít vysokého věku a řádně si ho užítVysoké procento lidí v důchodovém věku nám dnes a denně připomíná, co čeká každého z nás. Stále více lidí si uvědomuje, že stáří je životní etapa stejně jako mládí a že je třeba ji řádně prožít. Pro někoho je odchod do důchodu noční můrou, ale když budete zdraví, nic vám nebude bránit v tom, abyste uskutečnili své dávné sny. Proč byste nemohli v šedesáti letech procestovat svět nebo začít chodit na univerzitu? Co udělat pro to, abyste se dožili vysokého věku ve zdraví a mohli si ho užít podle vašich představ?

Tajemstvím každého zdravého jedince je životospráva. Už v mládí si pěstujete návyky, a i když se s nezdravým jídlem, ponocováním, alkoholem a jinými návyky vyrovnáte poměrně snadno, zanechá to ve vás stopu. Složení jídelníčku by mělo být pestré. Tělo potřebuje bílkoviny, vitamíny, minerály a další prospěšné látky, které nezískáte jen ze zeleniny a ovoce, ale také z masa. Jedinou univerzální radou je – jezte střídmě. Japonci dožívající se vysokého věku skončí s jídlem vždy dřív, než se cítí plně nasyceni.

Bez fyzické aktivity to nepůjde

Pohyb je přirozenou součástí lidského života. Tělo ho potřebuje, a pokud mu ho nebudete dopřávat, potrestá vás nemocemi. Do pravidelného pohybu se počítá i krátká půlhodinová procházka. Jste-li nekompromisními odpůrci posiloven, tělocvičen a dalších podobných zařízení, poraďte si jinak. Pro posílení svalů hodně choďte, nejezděte výtahem, v prostředcích hromadné dopravy si nesedejte a využívejte ji jen na delší trasy. Běhání v parku nebo venčení psa vám pomůže zlepšit kondici. 

Stres je zabiják, proto se mu na míle vyhněte. Dělejte věci, které vám působí radost, hodně se usmívejte a myslete pozitivně. Vyplatí se také trénovat paměť například tím, že se bude učit nazpaměť telefonní čísla, data narozenin a svátků svých bližních nebo budete luštit křížovky. Udržování paměti bude rok od roku těžší, ale věřte, že se tak bude cítit mladší. Ruku v ruce s tím jde i učení se novým věcem. Neodmítejte technický pokrok a snažte se ho naučit používat.

Peníze až na prvním místě

Když už jste udělali vše proto, abyste se dožili vysokého věku ve zdraví, nezapomeňte si zajistit také dostatek finančních prostředků pro klidné prožití stáří. Vzhledem ke stoupajícímu počtu důchodců se zkrátka nemůžete spolehnout na vysoké příspěvky od státu. Proto je lepší zařídit si různá penzijní připojištění, investovat do cenných papírů nebo si kupte byt, který můžete pronajímat a posléze prodat. V tomto směru je lepší nechat si poradit od několika nezávislých zdrojů a sledovat vývoj na trhu.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.