Zaměstnávání důchodců

19.1.2010 | autor:

Zaměstnávání důchodcůFakt, že lidí pobírajících starobní důchod stále přibývá a těch, kteří na něj přispívají do státní pokladny, ubývá, je nepopiratelný a dokazují to i četné statistické výzkumy. Starobní důchodci si však v mnoha případech rádi přivydělávají k důchodu, jehož výše není nijak závratná. Od 1. ledna 2010 vstoupila v platnost novela zákona podporující zaměstnávání důchodců. Jejím cílem je umožnit plynulejší odchod starších lidí z trhu práce.

Novým zákonem č. 306/2008 Sb. se mění zákony o důchodovém pojištění, o organizaci a provádění sociálního zabezpečení a některé další zákony. Nejdůležitějším bodem je sjednávání pracovního poměru se starobními důchodci. Dosud si mohli důchodci přivydělávat ke starobnímu důchodu pouze rok. Od prvního ledna už je tato doba neomezená a řídí se zákoníkem práce. Smlouvu na dobu určitou mohou stejní účastníci sjednat maximálně na dva roky, poté již musí být podepsána smlouva na dobu neurčitou. Pokud vyčerpáte dobu dvou let u jednoho zaměstnavatele, na dobu určitou můžete s tím stejným zaměstnavatelem sjednat smlouvu nejdříve po uplynutí šesti měsíců. Smlouvy podepsané před 1. lednem 2010 se podle nového zákona nemění. Jejich prodloužení nebo znovu podepsání již zákonu č. 306/2008 Sb. podléhá.

Nově si lidé díky práci po odchodu do penze mohou zvýšit i procentní výměru důchodu. V tom případě jsou ale povinni nadále platit důchodové pojištění. Možností bude také pobírat jen půlku důchodu a tím si ještě více zvýšit výměru. Ta se může rovnat navýšení důchodu i o několik stovek korun za rok.

V současné době žije v České republice zhruba tři miliony důchodců pobírajících starobní důchod. Sociální pojištění platí necelých pět milionů výdělečně činných občanů. Situaci ještě zhoršila krize, která zvýšila nezaměstnanost. Na některých pracovních pozicích zaměstnavatelé důchodce upřednostňují před čerstvými absolventy zejména kvůli zkušenostem, spolehlivosti, pracovnímu nasazení i nižším nárokům.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.